Kaktus, Cactus, der Kaktus, Cacto, Kактус, صبار , קקטוס, Kaktusas, Kaktuss, κάκτος
Nedá se nic (ne)dělat...staré vystřídají nové PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vladimír Hanák   
Neděle, 21 Březen 2010 00:00

Rostliny, které jsou téměř zdřevnatělé, málo kvetou a zbytečně zabírají ve skleníku místo, jednou za čas přivedou každého kaktusáře do situace, kterou je třeba řešit bez zbytečného sentimentu. I když to "trošku" bolí, radikální řez je tím nejlepším řešením. Do souboje s téměř třímetrovými ostnatými palicemi je však třeba být dobře vyzbrojen (v takovém případě jakýkoli nůž v rukou odhodlaného kaktusáře jeho protivníky leda rozesměje !!!). Já jsem na to šel "od lesa"

 

Aktualizováno Neděle, 21 Březen 2010 17:11
 
Nabídka sbírkových nebo jinak zajímavých rostlin PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jan Hanák   
Pátek, 12 Březen 2010 09:38

V tomto odkazu bych Vám chtěl nabízet sbírkové nebo jinak zajímavé rostliny, které by Vám mohly rozšířit sbírky a udělat Vám radost. 

Nebude pravidlem, ale spíše výjimkou aktualizace tohoto článku, protože jedinečné rostliny člověk nezíská nebo nevypěstuje každý den. Nejedná se o rostliny z pěstíren různých koutů světa, ale převážně tuzemského původu.

 

12.3.2010

Ferocactus glaucescens - dvě rosltiny

Ze své zkušennosti vím, že nabízené rostliny tohoto vzrůstu s hojnou násadou květů jsou minimálně dvacet pět let staré. Dobře se pěstují, kvetou brzy z jara a patří k základním druhům rodu Ferocactus.

 

 

 

 

 

 

       1200 Kč                   1600 Kč  

Aktualizováno Pátek, 12 Březen 2010 18:23
 
Kaktuscentrum v novinách ... Kdo z nás o něm ví? PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jan Hanák   
Středa, 10 Březen 2010 00:00

Kaktuscentrum v Hulíně? Kdo z nás o něm ví?

Hulín 4.7.2009 22:32:00

Autor: Libor Pecháček

Mnozí Hulíňané ani možná nevědí, že pár desítek metrů za vjezdem do města od Kroměříže máme možnost každou neděli navštívit unikátní kaktuscentrum. Den co cen řidiči plazící se v zácpě od Kroměříže toto místo míjí, ale kdo z nás si jej opravdu všimne? A přitom jej v Hulíně máme již několik dlouhých let. Majitel Vladimír Hanák vás laskavě přivítá a provede skleníky, kde se na několika desítkách metrů čtverečních ocitnete na okamžik ve střední či jižní Americe. Expozice je umístěna ve třech sklenících. Nejlépe opečovávaným a vyšperkovaným je jistě skleník "sbírkový", kde Vladimír Hanák pěstuje snad všechny druhy ferokaktusů. Dalším ze skleníků je skleník "prodejní". Tady má každý návštěvník možnost koupit si některý z nabízených kaktusů. Třetí skleník je částečně ve výstavbě, bude podle slov majitele sloužit pro pěstování sukulentů. Pěstování kaktusů se věnuje Vladimír Hanák přes dvacet let. Původní záliba se z malé zahrádky u kolejí přestěhovala do skleníků a stala se tak náročným koníčkem. Je až neuvěřitelné, kolik krásných rostlin skýtá dodnes poněkud míjený dvůr s ukrytými skleníky na Kroměřížské ulici. Podrobnější informace je možno získat na webových stránka centra, nebo přímo na místě každou neděli.

Libor Pecháček

 

 

 

 

 

Originální text článku najdete na této webové adrese

http://hulin.naseadresa.cz/cz/s176-detail-zpravy/Regionalni-zpravodajstvi/c793-Zpravy/n5410-Kaktuscentrum-v-Huline-Kdo-z-nas-o-nem-vi

Aktualizováno Středa, 10 Březen 2010 10:17
 
"Grusonový rok" PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vladimír Hanák   
Úterý, 09 Březen 2010 00:00

Mnoho kaktusářů si zakládá na tom, že má ve sbírce desítky polních čísel od jednoho rodu či druhu kaktusu. Mě v letošní sezóně nadchli letití obyvatelé mé sbírky, a to hned všechny tři formy. Dosud nekvetoucí rostliny totiž vykvetly. První - asi dvacetileté rostliny jsem si pořídil před 15 lety, od té doby několikrát změnily stanoviště a hlavně "vyrostly". V současné době je průměr kvetoucí rostliny žluté formy 60 cm, bílá a bezostná forma má v průměru pouze 50 cm, rostliny jsou staré bezmála 40 let. Letošní rok je opravdu "grusonový", protože od května už několikrát kvetly všechny tři formy tohoto krásného kaktusu. U klasické - žluté formy si cením především toho, že pochází z tuzemského prostředí. Bílá i bezostná forma má kořeny původu pravděpodobně na Kanárských ostrovech. I když Echinocactus grusonii zrovna nekvete, musím říci, že mě uchvacuje svou velikostí a impozantním tvarem. Existuje tedy dost důvodů k tomu, aby Echinokaktus grusonii měl ve sbírce hojné zastoupení. Pokud také vlastníte nějaký ten gruson, očekávejte, že nejrychleji poroste žlutá forma, dále bezostná, nejpomaleji přirůstá forma bílá. Podrobný popis a informace z historie shrnuje v článku "Gruson" Bohumil Mazel. Mazel B., Kaktusy, 1986, 22. ročník, číslo 4, str.82 - 85

 

E. Grusonii "Bílá forma"

       

                                                                                                                              

 

 

E. Grusonii "Bezostná forma"

 

 

 

 

 

E. Grusonii "Žlutá forma"

 

 

 

Aktualizováno Středa, 10 Březen 2010 10:18
 
Stránky kaktuscentrum.cz běží na plné obrátky...... PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jan Hanák   
Úterý, 26 Leden 2010 02:03

Později než jste čekali, ale přece....

Aktualizováno Úterý, 26 Leden 2010 02:30
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Zemní práce Hanák